android-security
۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

چگونه گوشی اندروید خود را ایمن نگه داریم؟

در دنیای امروز کمتر کسی را می بینیم که تلفن همراه هوشمند نداشته باشد یا از تبلت استفاده نکند و این موضوع به یکی از فعالیت‌های روتین ما در هر روز تبدیل شده اند بنابراین حفظ امنیت در این دستگاه ها بسیار حائز اهمیت می باشند. از این رو تصمیم گرفتیم مقاله ای تحت این عنوان تهیه و دراختیارتان قرار دهیم، پس با ما همراه باشید. در دنیای امروز با گوشی های اندرویدی بسیاری از کارها را می‌توان انجام داد، نظیر تراکنش‌های مالی، پرداخت های موبایلی، دریافت و ارسال ایمیل، نرم‌افزار‌های شبکه اجتماعی نظیر اینستاگرام، تلگرام و سایر استفاده‌هایی که از تلفن همراه هوشمند خود انجام می‌ دهیم. بیشتر فعالیت های روزانه را به آنها وابسته شده ایم، در واقع بدون آنها کار بسیار مشکل می شود. در سال جدید یک تصمیم جدید می توانیم بگیریم آنکه زندگی دیجیتال امن تری را تجربه کنیم اما چگونه؟ آگاهی از انواع بدافزار های موجود می تواند به کمک ما بیاید و ما را در این راه هدایت نماید. چهار مورد از انواع روش‌های مختلف و پرمخاطره که در سال گذشته کاربران زیادی را فریب داده اند در ادامه معرفی می گردد که با جلوگیری از آنها می توانید سال امن تری را آغاز نمایید:
  1. Downloader‌ها
در سال گذشته دیدیم که بیشتر حملات سایبری روی دستگاه های اندرویدی بسیار بیشتر از گذشته بود این حملات بیشتر از سمت نرم افزار های دانلود شده بود یا بعبارت دقیق‌تر “dropper”‌ها. مجرمان سایبری از تمامی انواع نرم افزار های شبکه اجتماعی استفاده کردند تا بتوانند شما را فریب دهند تنها با این هدف که اپلیکیشن بدافزارشان را دانلود و اصطلاحاً آن را بر روی دستگاه اندرویدی خود “drop” نمایید. در تلفن همراه شما اطلاعات مهمی در قسمت دانلود وجود دارد نظیر اطلاعات کارت بانکی، رمز عبور و اطلاعات کاربری، همه در بخش دانلود وجود دارند.
  1. تهدید های امنیتی موبایل بانک ها
در سال گذشته تروجان BankBot در بسیاری از موارد توانست از طریق GooglePlay نشر یابد و با این ترفند صدها نه، بلکه هزاران کاربر را آلوده نماید. پیش بینی می شود بدافزار هایی با هدف قراردادن برنامه‌های موبایل‌بانک در سال جدید بیش از پیش فعال شوند و از آنجاییکه این آگاهی در بین کاربران دستگاه‌های اندرویدی کمتر وجود دارد برنامه های مخرب به راحتی اجازه دسترسی را از کاربر دریافت و در چند ساعت به اطلاعات ارزشمندی دست می یابند. این امر باعث می شود تا فروشگاه های ارائه کننده اپلیکیشن های موبایل پی به مخرب بودن آن برنامه نبرده و بنابراین اپلیکیشن مخرب در فروشگاه تشخیص داده نمی شود و پنهان باقی می ماند.
  1. باج افزار دستگاه موبایل
در حال حاضر ما باج افزار WannaCry را می بینیم که کاربران اندرویدی در چین را هدف قرار داده است. حملات باج افزار به کامپیوترهای شخصی مانند یک بمب می تواند عمل کند. باید توجه کنیم که دستگاه های موبایل ما حاوی داده های گرانبهایی هستند و به تنهایی نمی توانند دربرابر مجرمان سایبری مقابله کنند.
  1. رشد برنامه های جعلی
اکنون می‌بینیم که برنامه های جعلی به راحتی با استفاده از نام توسعه دهندگان برنامه‌های موبایل یا با استفاده از لوگو برنامه به آسانی مانند کرم انتشار می یابند. برای مثال می توان به برنامه های جعلی که با لوگو پیام رسان های معروف جهان، مانند واتس اپ، تلگرام و فیس بوک اشاره کرد. مجرمان سایبری بدلیل آنکه کاربران به آنها مجوز دسترسی می دهند به راحتی، آزاد هستند شاید علت دیگر آن وجود ارزهای رمزشده، گستره بدافزارها و سایر دلایل باشد. توصیه های کاربردی همیشه سعی کنید ایمن باشید. بعبارت دیگر در استفاده از تلفن همراه هوشمند خود هوشیار باشید تا هم خودتان و همچنین دستگاهتان ایمن بمانند.
  • حتما از یک آنتی ویروس به روز برای افزایش امنیت دستگاهتان استفاده نمایید. این آنتی ویروس می تواند avast باشد که به رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است و یکی از برترین آنتی ویروس های جهان در سال گذشته بوده است.
  • از آنجا که تکنولوژی های جدید تکامل یافته هستند به روز نگه داشتن سیستم می تواند مسیر را برای تهدیدات مشکل نماید.
  • همواره در انتخاب برای دانلود برنامه های مختلف ،نگاه سخت گیرانه تری داشته باشید.
  • به نام ارسال کننده یا developer آن برنامه حتما دقت نمایید.

منابع

وب سایت خبری avast.com